Wymiana czynnika R22
plendeitru

serwis klimatyzacji

Serwis
klimatyzacji

klimakonwektory, klimatyzatory, minichillery, szafy klimatyzacji precyzyjnej, agregaty wody lodowej, zdalne skraplacze, drycoolery


automatyka klimatyzacji

Automatyka
klimatyzacji

automatyka central wentylacyjnych, układy sterowania, monitoring HVACR, sterowniki klimakonwektorów, siłowniki i zawory


Montaż klimatyzacji

Montaż
klimatyzacji

instalacje wody lodowej, systemy VRF, klimatyzacja precyzyjna, chłodzenie IT, FreeCooling, odzysk ciepła

Freon R22 - Czynnik chłodniczy z grupy HCFC będący substancją kontrolowaną, zubożającą warstwę ozonową, niebezpieczną dla środowiska naturalnego.

 

Stop freon R22Na podstawie ustaleń wprowadzonych Protokołem Montrealskim, na obszarze Unii Europejskiej czynnik R22 w obrocie bezpośrednim czyli pochodzący bezpośrednio od producentów i dystrybutorów był dostępny do końca 2009 roku. Od stycznia 2010 roku sprzedaż i używanie nowego - pierwotnego czynnika R22 była całkowicie zabroniona.

 

Równocześnie do końca 2014 roku, czynniki HCFC można było wykorzystywać w celach serwisowych jedynie do dopełniania ubytków urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. W tym celu wykorzystywano wyłącznie odzyskane i poddane kompleksowej regeneracji wtórne czynniki HCFC (R22).

 

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. c ppkt. (v) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2037/2000 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową z początkiem 2015 r używanie czynnika R22 w jakiejkolwiek postaci zostało całkowicie zakazane.

 

Od 1 stycznia 2015 roku tylko sprawne i szczelne urządzenia chłodnicze zawierające HCFC (R22) mogą być nadal eksploatowane do ich „śmierci technicznej". Od tej daty urządzenia takie mogą być eksploatowane bez możliwości prowadzenia obsługi technicznej i naprawy, podczas których konieczna jest jakakolwiek ingerencja w obieg ziębniczy (np. dopełnienie czynnikiem ziębniczym). Można będzie przeprowadzać jedynie naprawy, które nie wymagają takiej ingerencji (np. naprawa instalacji elektrycznej).


wymiana czynnikaJakiekolwiek napełnianie lub dopełnianie czynnikiem HCFC (R22) jest zabronione i ze względu na jego brak na rynku praktycznie niemożliwe.
W interesie każdego użytkownika urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych pracujących na R22 powinno być zaplanowanie działań związanych z wyeliminowaniem tego czynnika.

Można wskazać kilka możliwości postępowania w zależności od stanu i stopnia wyeksploatowania rozpatrywanej instalacji:
1. wymiana urządzenia, a często całej instalacji na nową - pracującą na czynnikach "ekologicznych" HFC lub naturalnych,
2. przerobienie instalacji z R22 na jeden z czynników z grupy HFC: R404A, R507 lub R407C,
3. retrofit - konwersja z R22 na jeden z zamienników bezpośrednich do tzw. "łatwej wymiany": np. R419A, R422D, R427A
 

ACS Serwis Klimatyzacji dysponuje uprawnieniami, narzędziami, wiedzą i doświadczeniem pozwalającym wykonać każde z powyższych działań.

Certyfikat ISO 9001, ISO 14001

Certyfikat ISO 9001 i 14001

Koniec freonu R22

Całkowity zakaz stosowania freonu R22

wykrzyknik

Sprawdź szczegóły...

Nasze dane w kodzie QR
Kod QR

© ACS Serwis Klimatyzacji Mariusz Rechciński
ul. Słoneczna 16, 95-030 Rzgów POLSKA
kom. 509 411 668. tel/faks +4842 213 01 34
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Należymy do
kfch logo